Bílá

kostel sv. Bedřicha

Bílá

kostel sv. Bedřicha

Adresa


Bílá

Aktuálně žádné termíny otevření.

Kostel náleží v regionu k historicky nejmladším - byl postaven na náklad olomouckého arcibiskupa Bedřicha z Fürstenbergu v letech 1873 - 1874 podle plánu stavitele Kybasty, který se inspiroval severskou architekturou. Stavbě kostela dominuje vysoká štíhlá věž s úzkými vysokými okny a trojúhelníkovými frontony nad horním okrajem.

Konstrukce střech nad lodí ve dvou výškových úrovních je velmi komplikovaná a zaujme dokonalým řemeslnickým zvládnutím složitých prostupů jednotlivých segmentů. Střecha jer doplněna strmými stříškami a zdůrazňuje zalamovaný půdorys lodi vzniklý díky přístavbám předsíni před jednotlivými výstupy.

V interiéru kostela dominuje 14 bohatě vyřezávaných sloupů, které nesou kruchtu se třemi arkádami. Vybavení lodi a presbyteria pořídilo rovněž olomoucké arcibiskupství, kterému náležela většina lesů v okolí až do konce čtyřicátých let. Patron kostela byl vybrán podle jména donátora - kardinála Landgrata.

Historie kostela

O vzniku dřevěného kostelíčka na Bílé kolují různé verze. Praví se ku příkladu, že Jeho Eminence kardinál Fürstenberg koupil na světové výstavě ve Vídni model švédského kostela a podle něj že dal postaviti kostelíček na Bílé.

Jiná verze zase dí, že prý na výstavě koupil hotový kostel a ten dal pak dopraviti na Bílou atd.

Ve skutečnosti věc se má takto: Na dřívějším panství hukvaldském byly tři dřevěné kostely a to ve Větřkovicích, v Kopřivnici a v Tiché. Poněvadž kostelík větřkovský byl na spadnutí, obdržel tehdejší inženýr arcibiskupské stavební kanceláře v Kroměříži, zemřelý arcibiskupský stavební rada Antonín Kybast, od tehdejšího arcibiskupa Fürstenberga rozkaz, aby podle hotového nákresu vídeňského architekta Lipperta kostel ten přestavěl. Kostel byl přestavěn v roce 1868 a bohužel již zhořel.

Stavba ta se zalíbila Jeho Arcibiskupské Milosti a brzy poté pojal úmysl postaviti dřevěný kostelík i obyvatelům jemu tak milých Ostravických hor.

Když inženýr A. Kybast v letech sedmdesátých v arcibiskupské režii prováděl stavbu Frýdlantského kláštera, vybídl ho jednou arcibiskup, aby ho provázel na vyjíždce do hor. Když se pak na této vyjíždce dojelo údolí Bílé, vyslovil se pan arcibiskup, že má v úmyslu postaviti zde dřevěný kostelík, a udával hned místo, kde by si kostelíček přál míti a nařídil inženýrovi Kybastovi, aby vypracoval stavební plán. Tento vypracoval plán, předložil jej arcibiskupovi, který plán schválil.

Dal se brzy do stavby a pověřil inženýra Kybasta řízením stavby. Stálý dozor nad stavbou byl svěřen hukvaldskému stolařskému mistru Jenigovi. Stavba skončena v roce 1875 a v témž roce byl kostelíček vysvěcen 3. října, současně s frýdlantskou kaplí klášterní, která právě tehdy byla zároveň s prostřední částí klášterní budovy dostavěna.

Za arcibiskupa Dra Th. Kohna byly všechny sloupy opatřeny železnými boty, aby vlhkostí tak netrpěly.

V roce 1910 dosavadní filiální kaple upravena na farní kostel, přistavena sakristie, pořízen kůr s točitými schody, zřízen romantický hřbitov a postavena nová fara. Opravy a stavby provedl městský stavitel ve Frenštátě p. Alfred Parma.

Prohlídka s průvodcem title= Prohlídka s průvodcem

Nejbližší Kostely

Staré Hamry - Gruň, kaple Panny Marie Pomocnice křesťanů
Staré Hamry - Gruň

kaple Panny Marie Pomocnice křesťanů

Prohlídka s průvodcem Navštívit 27.07.
28.07.
Malenovice-Borová, kostel sv. Ignáce z Loyoly
Malenovice-Borová

kostel sv. Ignáce z Loyoly

Prohlídka s průvodcem Navštívit 27.07.
28.07.
Vyšní Lhoty, kostel sv. Antonína Paduánského, Malá Prašivá
Vyšní Lhoty

kostel sv. Antonína Paduánského, Malá Prašivá

Prohlídka s průvodcem Navštívit 27.07.
28.07.
Frenštát pod Radhoštěm - Radhošť, kaple sv. Cyrila a Metoděje
Frenštát pod Radhoštěm - Radhošť

kaple sv. Cyrila a Metoděje

Prohlídka s průvodcem Navštívit 25.07.
26.07.

Nejbližší Ubytování

Bílá, Apartmány Mezivodí
Bílá

Apartmány Mezivodí

Staré Hamry, Horská chata Dům sv. Josefa na Gruni
Staré Hamry

Horská chata Dům sv. Josefa na Gruni

Staré Hamry, Dřevěnka u sv. Josefa na Gruni
Staré Hamry

Dřevěnka u sv. Josefa na Gruni

Frýdlant nad Ostravicí, Rekreační dům Emauzy
Frýdlant nad Ostravicí

Rekreační dům Emauzy

Nejbližší Zajímavosti

Krásná, Lysá hora
Krásná

Lysá hora

Dolní Bečva, Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti
Dolní Bečva

Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti

Rožnov pod Radhoštěm, Jurkovičova rozhledna
Rožnov pod Radhoštěm

Jurkovičova rozhledna

Prostřední Bečva, Pustevny
Prostřední Bečva

Pustevny